
Ik proef een mooie wijn, afkomstig uit het oostelijke Loire-gebied, Menetou-Salon om precies te zijn.
Producent van deze wijn is J. de Villebois. Er zit een Nederlands tintje aan deze producent. Joost de Willebois (vroeger werd de naam Willebois ook met een V geschreven) is namelijk een Nederlander. De voorouders van Joost komen echter uit Frankrijk. In 2004 kocht hij een wijndomein in de Loire.
De gemeente Menetou-Salon ligt even ten westen van Sancerre en Pouilly sur Loire, in het oostelijk deel van het Loire wijngebied. De AOC Menetou-Salon is net als buurman Sancerre en Pouilly-Fumé een appellatie die bekend staat om zijn frisse wijnen, gemaakt van de Sauvignon Blanc druif.
De wijn komt van wijngaarden uit de dorpen Morogues en Humbligny. De bodem bestaat hier uit Kimmeridgien-mergel, een unieke bodemsoort die voorkomt in de Champagne, Chablis en de oostelijke Loire-vallei. De Sauvignon Blanc druiven zijn machinaal geplukt en na een maceratie van 12 uur in een pneumatische pers geperst. De fermentatie vindt plaats in RVS-tanks. De wijn ligt vervolgens voor een periode van 6 maanden op de fijne droesem. In de lente na de oogst vindt de botteling plaats.
Deze wijn is verkrijgbaar bij slijterijketen Gall & Gall. De prijs ligt rond de 17 euro.
Menetou-Salon 2023 van J. de Villebois
Helder en licht strogeel van kleur met een zweempje groen erin. Fruitaroma’s van perzik, nectarines en rijpe peer. Een snufje natte kiezels en wat zuivel. De neus is iets terughoudend.
In de mond wat filmend, rond en sappig. Honing, nootachtige bitters (walnoot/hazelnoot), peer en tropisch fruit (meloen). Een lage zuurgraad. Soepel, maar wel stevig en wat mollig van smaak. Een lange afdronk waarin het rijpe fruit blijft hangen.
Een wijn met rondeur en verfijning. Prima in balans. Toegankelijk en vol van smaak. Een fijn glas wijn, het is correct en binnen de lijntjes, waardoor ik wel een tikje spanning mis.
Score voor de Menetou-Salon 2023 van J. de Villebois: 15 punten.
